ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ŞUTSO) EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI, ŞUTSO MECLİS TOPLANTI SALONU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Ekim 2023 | 220
| | | |

Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Zahit, Meclis Başkan Yardımcısı Bülent Aziz Bülbül, Meclis Üyeleri Serhat Gerger ve Metin Baydar gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından, olağan meclis toplantısına geçildi. 2023 Ekim Ayı Meclis Toplantısı, 2023 Eylül Ayı Meclis Kararı, Eylül Ayı Mizanı, Hesapları İnceleme Komisyonu Kararı ve Eylül Ayı Faaliyetleri, gündemiyle Meclis Başkan Yardımcısı Bülent Aziz Bülbül başkanlığında yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkan Yardımcısı Bülent Aziz Bülbül’ün açılış konuşmasıyla başladı. Bülent Aziz Bülbül   konuşmasında şunları kaydetti:

“Sayın Başkan Vekili, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2023 Ekim Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.

Hepinizi, şahsım ve Meclis Divanı adına saygıyla selamlıyor, Ekim Ayı Meclis Toplantımızı açıyorum.

Öncelikle geçtiğimiz günlerde Meclis Üyemiz Sayın Kadir Kılıçoğlu’nun vefat eden yengesine bir kez daha Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ayrıca, Meclis Üyemiz Sayın İbrahim Halil Çalışkan iş yoğunluğunu gerekçe göstererek meclis üyeliğinden istifa etmiş, yerine Meclis Üyesi olarak Sayın Hamza Polat aramıza katılmıştır. Sayın Çalışkan’a vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, Sayın Polat’a da görevinde başarılar diliyoruz.

Bununla birlikte, TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu 115 ülkenin odalarını çatısı altında toplayan Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığı’na seçildi. Rıfat Başkan’ın ilgili göreve seçilmesini ülkemiz iş dünyası açısından önemli bir gelişme olarak buluyor, kendisini buradan tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Yine ben de, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetle kınıyor, Gazze halkına temel insani yardımların ulaştırılmanın tüm bölgesel ve uluslararası kamuoyunun görevi olduğunu belirtmek istiyorum. Yapılan saldırılarda vefat eden kardeşlerimize de Yüce Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diliyorum.

 

Değerli Meclis Üyeleri,

Bu hafta hükümet tarafından 2024-2028 dönemi kapsayan 12. Kalkınma Planı açıklandı. Bu plan çerçevesinde 2028 yılı sonu itibarıyla enflasyonun yüzde 4,7’ye düşmesi, yıllık ortalama yüzde 5 oranında istikrarlı ve dengeli bir büyüme, kişi başına düşen gelirin 17 bin 554 dolara yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bunlarla birlikte, yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim, İhracata dayalı nitelikli büyümeyi afetlere dirençli yaşam alanların inşası, sürdürülebilir bir çevre politikası ve adaleti esas alan demokratik bir iyi yönetişim konuları esas alınmaktadır. Beklentimiz, elbette belirlenen hedeflere ulaşılması, bireysel ve sosyal hayat standartlarımızın yükselmesidir. İş dünyası olarak biz de ilgili hedeflere ulaşma noktasında elimizden gelen destek ve katkıyı sunuyoruz ve sunmaya devam edeceğiz.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri,

Devlet ve hükümetin ekonomi yöneticileri tarafından rasyonel bir zeminde yürütülün çalışmalar, alınan kararlar her ne kadar umut verici olsa da, mevcut durumda hem ülke genelinde gem de ilimiz Urfa özelinde iş dünyası olarak yaşadığımız sorunların devam ettiği de bir gerçek. Ticaret, sanayi, tarım, turizm, hayvancılık, medikal, eğitim, inşaat ve konut gibi sektörler başta olmak üzere, neredeyse her sektörde bir resesyon sürecinden geçiyoruz. Piyasanın hareketlenmesi, yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artması için sürekli dile getirdiğimiz üzere, orta ve uzun vadeli olacak finans kaynaklarına erişmemiz gerekiyor. Yaşadığımız deprem ve sel felaketlerinin neden olduğu kentsel hasarları ve yarattığı negatif psikolojiyi aşamamamız, ilimiz ekonomisi için büyük sorunlar yaratmaktadır. Örneğin, turizm sezonu için büyük bir önem taşıyan Eylül, Ekim ve Kasım aylarının neredeyse sonuna geldiğimiz bir süreçte, maalesef ilimiz için umulan hedeflere ulaşılamadı. 2023 Dünya İslam Turizm Kenti olmamıza rağmen, otellerimizin doluluk oranları işletmecilerimizi tatmin edecek seviyeye varmadı. Elbette, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan rakamlara göre, ilimizin ihracatında kayda değer bir artışın olması sevindirici. Ancak, dikkat çekmeye çalıştığım üzere, hem üretim ve istihdamı hem de ihracatı artırmak için daha fazla çalışmamız gerektiği aşikar. Bunun için de, Oda ve iş dünyasının temsilcileri olarak elimizden geleni fazlasıyla yapmaya kararlıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Meclis Toplantımızın verimli geçmesini diliyor, hepinizi bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

İbrahim Bey buyurun, gündeme geçebiliriz.”

 

Meclis Başkan Yardımcısı Bülent Aziz Bülbül’ün  konuşmasının  ardından, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Zahit bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Vekili Zahit konuşmasında şunları söyledi:

Sayın Divan, değerli Meclis Üyeleri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2023 Ekim Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.

Hepinizi, şahsım ve Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.

 

Kıymetli Meclis Üyeleri,

Malumunuz, küresel anlamda hem tüm dünya, hem bölgemiz hem de ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Her şeyden önce 10 günden fazladır süren Filistin – İsrail Savaşı var. En son da dün gece Gazze’deki bir hastaneye İsrail tarafından saldırı düzenlendi ve yüzlerce masum sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu. İnsanlık ve savaş suçu teşkil eden bu tür saldırıları, nefretle kınıyor, bölgemize ve tüm dünyaya kalıcı ve adil bir barışın gelmesini diliyoruz. Gazze halkına gerekli insani yardımların ulaştırılması da temel temennimizdir.

 

Saygıdeğer Meclis Üyeleri,

İlimizin ticari, sanayi, tarım ve turizm başta olmak üzere, hemen her alanda kalkınması ve gelişmesi için çalışmalarımızı ve girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda en son Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Uluslararası Anuga Gıda Fuarı’na katıldık. Orada hem fuara katılan firmalarla hem de iş dünyasını temsil eden kurumlarla bir dizi temaslarda bulunduk. Bunların başında, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ve Düsseldorf Ticaret ve Sanayi Odası ile yaptığımız görüşmeler geliyor. Başta Urfa isotu olmak üzere, Odamızın girişimleriyle coğrafi işaret tescili almış ürünlerimizin ihracatı konusunda olumlu sonuçlar aldık. Ayrıca girişimcilerimizin vize konusunda yaşadıkları sorunları dile getirdik. Bu kapsamda, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri de 13 Kasım’da Odamıza bir ziyaret gerçekleştirecek. O gün Yönetim Kurulu üyelerimiz, Meclis Üyelerimiz ve Odamızın üyeleri ile geniş katılımlı bir toplantı yapılacak. Katılmanız önem arz ediyor. Bunun haricinde, Şanlıurfa, Eskişehir ve Trabzon Kadın Girşimciler Kurulu ve AB Bilgi Merkezleri iş birliğiyle organize edilen “Kadın Girişimciler Buluşuyor – Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret” etkinliğinin ikincisine ev sahipliği yaptık. İlki Eskişehir’de yapılmıştı. Trabzon’da düzenlenen üçüncüsüne de, Odamız Yönetim Kurulu Başkanı ile kadın girişimcilerimiz katıldı. Temelde, bu tür program ve etkinlikler vesilesiyle diğer Odalarla olan iş birliğimizi ve ilişkilerimizi güçlendirmeye amaçlıyoruz.

Değerli hazirun,

Ayrıca hatırlatmak isterim ki, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (UN-WFP) ile iş birliği içinde yürüttüğümüz “Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı” kapsamında ŞUTGEM’de verilecek tekstil hazır giyim ile kaynakçılık eğitimi için kurs başvurularımız başlamıştır. Malumunuz, bu kurslar sanayi sektörüne nitelikli eleman yetiştirme konusunda önemli bir işlev görüyor ve görmeye devam edecek. Nihayetinde, kolektif bir şekilde verdiğimiz çaba, yürüttüğümüz çalışmalar, ilimizin iktisadi kalkınması ve büyümesi içindir. Son olarak, ülkemizin ilk yerli ve milli otomobili TOGG’un üretilmesinde ve Odalarımıza tahsis edilmesinde öncü olan ve bize bu gururu yaşatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Meclis Toplantımızın verimli geçmesini diliyor, sizleri bir kez saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”.

Gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Vekili  İbrahim Halil Çizmeci 2023 Eylül Ayı faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 17
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 360437
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES