DEPREMDEN ETKİLENEN İŞLETMELERE KOSGEB DESTEĞİ

18 Mayıs 2023 | 4258
| | | |

06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem ve sonrasındaki sarsıntılardan etkilenen 11 (on bir) ilimizde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye veya Şanlıurfa) yer alan, küçük sanayi sitelerinde, organize sanayi bölgelerinde veya bunların dışında (işyeri kümelenmesi ve benzeri) faaliyet gösteren, iş yeri hasar görmüş olan ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan belgeleyen ve aşağıdaki tabloda yer alan sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla “2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi Programı” başlatılmıştır.

“2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi Programı” Kapsamındaki Sektörler

NACE Kodu

Faaliyet Adı

C

İmalat

45

Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı

46

Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç)

71.11

Mimarlık faaliyetleri

95

Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı

96.01

Tekstil ve kürk ürünlerinin yıkanması ve (kuru) temizlenmesi

“2023 Yılı Deprem Acil Destek Kredisi Programı” kapsamında;

-Kredi limiti işletme başına; son onaylı KOBİ beyannamesine göre ölçeği “mikro” olan işletmeler için 250.000 TL, “küçük” olan işletmeler için 500.000 TL ve “orta” olan işletmeler için 1.000.000 TL’dir. Hasar durumu ağır ve üstü olan işletmeler için bu limitler yüzde 50 artırımlı olarak uygulanacaktır.

-Krediler işletmeler için ilk 12 (oniki) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 (otuzaltı) ay vadeli ve sıfır (0) faizli olarak uygulanacaktır.

Programda şu bankalar yer almaktadır:

- Denizbank A.Ş.

- T. Halk Bankası A.Ş.

- T. Vakıflar Bankası T.A.O.

- T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

- Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

- Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Teminat sorunu yaşayabilecek işletmelere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu AŞ. de protokole taraf olmuştur.

Program başvurusu yukarıda sayılan banka şubelerinden yapılacak, ilk başvuru esnasında işletmeye ait iş yerinin hasarlı olduğuna dair resmi belge de yüklenecektir. (İş yeri “hasarsız” durumda olan işletmeler bu Programdan faydalanamamaktadır.)

İş yeri hasar durumu ağır hasarlı veya üstü olan (yıkık / acil yıktırılacak) işletmeler için işletmeden sorumlu KOSGEB personeli tarafından başvuru onaylandığında kredi üst limitleri yüzde 50 artırımlı şekilde uygulanacaktır. Bu durumda olan işletmeler için kredi limiti mikro, orta ve küçük ölçekli işletmeler için sırasıyla 375.000 TL, 750.000 TL ve 1.500.000 TL olacaktır.

Protokol gereği bankalar kullandıracakları krediler için işletmelerden dosya masrafı almayacaktır. Programın kapanış tarihi 29.03.2024 olup bu tarihe kadar kredi kullandırımlarının tamamlanması gerekmektedir.

 

Detaylar için lütfen tıklayınız.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 28
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 295271
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES