BAŞKAN PELTEK “ENGELLİ BİREYLER, KEYFİ UYGULAMALARI HAK ETMİYOR”

03 Aralık 2021 | 581
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü’nde 8. ve 23. Meslek Komitesi Üyeleriyle bir araya geldi.

Sektörel sorunların ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantının ardından bir açıklama yapan Başkan İ.Halil Peltek: “Meslek Komitelerimizden bize ulaşan, engelli bireylerimizin yaşadığı problemlerin çözümü için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Engelli bireyler keyfi uygulamaları hak etmiyor. Biz toplum olarak birlikte, güçlüyüz.” dedi.

Başkan Peltek açıklamasına şöyle devam etti: “Bugün, 8. ve 23. Meslek Komitesi Üyelerimizle bir araya gelerek sektörel sorunları ve çözüm önerileri hakkında istişarede bulunduk. Yaptığımız toplantıda, meslek komitelerimizden bizlere özellikle engelli bireyleri mağdur eden uygulamalar olduğu iletildi. Hastanelerde engelli vatandaşlar için sağlık kurulu randevusunda yaşanan aksaklıklar, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin (RAM) randevu taleplerine cevap verilmemesi, RAM’larda 20 yaş üstü engelli bireylerin eğitim haklarında yaşanan mağduriyetler, RAM’larda öğrenci değerlendirmesi yapılırken düzenlenen keyfi ve objektiflikten uzak raporlamalar ve bu raporlarla engelli bireylerin mağdur edilmesi, ilimizdeki grup eğitimlerinin yeterli düzeyde olmaması gibi problemlerin çözümü için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

Öyle keyfi uygulama yapmak olmaz. Hele ki bu sağlık konusuysa ve engelli bireylerin direkt sosyal hayatlarına etki edecek bir durumsa, buna müdahalede bulunmak hepimizin asli görevidir. Engelli bireylerin başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamını sürdürebilmeleri için, eğitim ve sağlık konuları üzerinde ciddiyetle durmalıyız. Evet, bizler öncelikle birer engelli adayı olduğumuz gerçeğini unutmamalıyız. Biz toplum olarak birlikte, güçlüyüz.” dedi.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 35
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 32767
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES