ŞUTSO 2021 EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Eylül 2021 | 540
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, Koronavirüs tedbirleri uygulanarak yüz yüze ve zoom programı üzerinden online katılımla gerçekleştirildi.

Gerçekleşen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar, Meclis Başkan Yardımcısı Vedat Polat, Meclis Üyeleri A.Furkan Yetim, Mehmet Aslan, Maruf Karadağ, M.Cemil Bayuk ve Mustafa Oruç, gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında, olağan meclis toplantısına geçildi. Eylül Ayı Meclis Toplantısı, 2021 Ağustos ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2021 Ağustos Ayı mizanının görüşülmesi, 2021 Ağustos Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yüz yüze ve zoom programı üzerinden online katılımla yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Meclis Başkanı Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: “Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2021 Eylül Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Eylül ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Öncelikle; geçtiğimiz günlerde babasını kaybeden Meclis Üyemiz Ömer Yiğit, Annesini kaybeden Meclis Üyemiz Bakır Kama, Ablasını kaybeden Meclis Üyemiz Mehmet Akın, Amcasıoğlu ve Babasının Amcasını kaybeden M.Emin Atmaca ile Amcasının Hanımını kaybeden Meclis Üyemiz Abdurrahman Göllü’ye bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz hafta ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, vizyoner Yönetim Kurulu ile Meclis Üyelerinin girişimleriyle Türkiye’de ilk kez ilimizde düzenlenen “Bölgesel Kalkınma Yatırım, İşbirliği Forum ve Fuarı” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destekleri, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ve il erkânının katılımıyla gerçekleştirildi. Fuar sonrasında, TOBB Başkanımız Sn. M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile çevre il Oda-Borsa Başkanlarından olumlu geri dönüşler aldık. Bu dönüşler bizleri, yeni projeler yapma konusunda daha da cesaretlendirdi. İnşallah önümüzdeki günlerde yeni çalışmalara hep birlikte imza atacağız. Bu fuar ve forum projemizin gerçekleşmesinde başta, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile fedakârca çaba harcayan ŞUTSO Personeli olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayılarında beklediğimiz düşüş sayısı maalesef ki istediğimiz seviyede değil. Çeşitli sebeplerden dolayı aşı olmayan binlerce vatandaşımız var. Şuan Türkiye’de aşılanma oranlarıyla son sıralardayız. Salgın ile mücadelemizde etkin mücadelenin aşıyla olacağını, vaka sayılarındaki düşüşün aşılanma ile mümkün olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu kapsamda, tanıdıklarımızı aşı olmaya teşvik etmeli, çalışanlarımızın ve yakınlarımızın aşılarını bir an önce olmasını sağlamalıyız. Normal yaşantımıza dönmek aşılanma ve alacağımız tedbirlerle olacaktır.

Koronavirüs salgınının, küresel anlamda tüm ekonomik dengeleri değiştirmesiyle ekonomi ve sosyal politikaların etkinliğinin arttırılması için kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve tüm toplumsal kesimlerle daha dinamik bir işbirliği geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Biz iş dünyası temsilcileri olarak bu dinamik işbirliğinde fonksiyonel bir şekilde yer almaya, ortak akıl ile ilimiz ve bölgemiz ekonomisindeki sorunların çözümüne destek olmaya hazırız. Beklentimiz, salgın sürecinde yaşanan ekonomik sorunların bertaraf edilmesinde güçlü ve yapısal olarak aktif bir vizyonunun gerçekleştirilebilmesidir.

Değerli Meclis Üyeleri,

Kredi destekli iç talep büyümesi ve inşaat çekişli büyümenin artık sonuna geldik. Salgın süreci de bir kez daha göstermiştir ki, daha fazla üretimden ve daha nitelikli sanayileşmekten başka bir seçeneğimiz yok. Ülkemizde milyonlarca insana istihdam sağlayan sanayi sektörü, ekonomik kalkınmanın en temel yapı taşıdır. İstikbalin üretimde olduğu bu dönemde, istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme ile sektörün küresel rekabette daha başarılı olabilmek adına bazı önerilerde bulunmak istiyoruz. Bunlar, finansmana ulaşmanın kolaylaştırılması, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, bürokratik süreçlerin hızlandırılması ve tacil kazanmış görünen yatırımların desteklenmesi, bir an önce sanayileşme ve ihracat ile büyümeye imkân verecek zeminin kurgulanmasıdır.

Değerli Meclis Üyeleri,

İlimizde ve bölgemizde en az Koronavirüs kadar etkili başka bir problemimiz daha var, göçmenler sorunu…

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, yabancıların ikamet izni, uluslararası koruma ve geçici koruma iş ve işlemlerini düzenleme ile ilgili Ankara özelinde alınan kararları açıkladı. Bu karara göre, 2 Eylül 2021 tarihinden geçerli olmak üzere Ankara’nın geçici koruma kaydına kapatılarak kaydı başka illerde olan geçici koruma statü sahibi göçmenler, kayıtlı olduğu illere geri gönderilecek.

Bu uygulama başta Şanlıurfa olmak üzere, Gaziantep, Kilis, Hatay gibi geçici koruma kaydı fazla olan illerin, var olan ekonomik ve sosyal yükünü daha da artıracaktır. Bir durumu düzenlemek adına böylesine önemli bir karar alınırken diğer taraflara zarar verip vermeyeceğinin titizlikle değerlendirilmesi elzemdir. Ayrıca, düzensiz göç ile mücadelede hem kamu hem kurum ve kuruluşlar hem de toplum olarak topyekûn işbirliği yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü demografik yapımımızı, güvenliğimizi ve kültürel dokumuzun korunmak hepimizin görevi.

Değerli Meclis Üyeleri, önümüzdeki hafta Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. İ.Halil Peltek Başkanlığında odamızda, Bankalar ve Finansa erişim sorunlarıyla ve Elektrik sorunlarıyla ilgili 2 basın açıklaması yapılacak. Bankalardaki Problemlerle ilgili Genel Sekreter Yardımcımız İbrahim Hayırlı’ya, Elektrik Problemleriyle ilgili ise Genel Sekreter Yardımcımız Aytaç İzgördü’ye sorunlarınızı yazdırabilirsiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Meclis Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyor; hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde, Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2021 Ağustos Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Ağustos ayı faaliyetlerimiz şöyle;

09.08.2021-06.09.2021 tarihleri arasında Odamıza;

139 yeni üye kaydedilmiş,

204 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

24 üyenin kaydı silinmiştir.

09.08.2021 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 10.880

 ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

  1. Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

02.09..2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Bakanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ile il erkanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun iştirakiyle gerçekleştirilen, Türkiye’de ilk kez ŞUTSO organizasyonuyla düzenlenen Bölgesel Kalkınma Yatırım, İşbirliği Forum ve Fuarı’nın açılışına katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

02.09.2021 tarihinde, TOBB destekleri, ŞUTSO organizasyonuyla, Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa’da düzenlenen “Bölgesel Kalkınma Yatırım, İşbirliği Forum ve Fuarı” TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun iştirakiyle açıldı. https://sutso.org.tr/haber/1849/bolgesel-kalkinma-yatirim-isbirligi-forum-ve-fuari-acildi

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

11.08.2021 tarihinde Halı ve iplik sektöründe yatırım yapmak üzere yer tahsisi yapılan Grand Carpet Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fındık, ŞUTSO Yönetimine bir ziyaret gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim,  Selçuk Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri Cuma Korak, Mustafa Direkçi, Mehmet Çalışkan, Metin Baydar, Şanlıurfa OSB Müdürü Osman Oktay’ın da yer aldığı ziyarette; ilimizin ekonomik potansiyeli konuşuldu.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

12.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş; İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) ve Danimarka Mülteci Konseyi işbirliğiyle düzenlenen, İş Ağı Geliştirme etkinliği kapsamında gerçekleştirilen "Şanlıurfa'da İş Ağı Geliştirme Fırsat ve Stratejileri" konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

17.08.2021 tarihinde 6. Meslek Komitesi Ağustos Ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mehmet Akın başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, sektördeki talepler, sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

19.08.2021 tarihinde 12. Meslek Komitesi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, Komite Başkanı Nihat Fırathan başkanlığında Meclis ve Meslek Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

19.08.2021 tarihinde  28. Meslek Komitesi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, Osman Elçi başkanlığında Meclis ve Meslek Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

20.08.2021 tarihinde  23. Meslek Komitesi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, İlhan Eser başkanlığında Meclis ve Meslek Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

23.08.2021 tarihinde 21. Meslek Komitesi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, Mustafa Arslan başkanlığında Meclis ve Meslek Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

24.08.2021 tarihinde 24. Meslek Komitesi Ağustos Ayı Olağan Toplantısı, Mustafa Yener başkanlığında Meclis ve Meslek Komite Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektör sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

06.09.2021 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, 2021 Yılı Eylül Ayı olağan toplantısını, Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, ŞUTSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

10.08.2021 tarihinde 7326 Sayılı Kanun Bilgilendirme Toplantısı Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanı Seyit Tekin, Şanlıurfa SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, Şanlıurfa SMMMO Başkanı Mustafa Karadağ ve davetlilerin katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

26.08.2021 tarihinde Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan “Bölgesel Kalkınma Yatırım, İşbirliği Forum ve Fuarı” Lansman Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ve STK temsilcilerinin katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1847/sutso-sanliurfaya-ilkleri-kazandirmaya-devam-ediyor

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

09.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, il erkânının iştirakiyle düzenlenen, Karaköprü Belediyesi'nin araç filosuna kattığı yeni iş makineleri ve temizlik araçlarının tanıtım toplantısına katıldı.

10.08.2021 tarihinde Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanı Seyit Tekin, Şanlıurfa SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, Şanlıurfa SMMMO Başkanı Mustafa Karadağ ve beraberlerindeki heyet, 7326 Sayılı Kanun Bilgilendirme Toplantısı öncesinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

12.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, Tabipler Birliği öncülüğünde düzenlenen, STK ve siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği “Tedirgin olma aşı ol” sloganı ile yapılan yürüyüş etkinliğine katıldı.

16.08.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, Şanlıurfa Valiliğinde yapılan Yangın ve Sel Afetleri süreç yönetimi ile ilgili toplantıya katıldı.

23.08.2021 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Şanlıurfa İl Müdürü Zafer Aydın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Gaziantep 7.Bölge Müdürü Ömer Alkış ve Gaziantepli yatırımcılardan oluşan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile bir araya geldi. Gerçekleşen ziyarette, ilimizde yürütülmesi planlanan projelerle ilgili istişarede bulunuldu. Gerçekleşen ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu da yer aldı.

26.08.2021 tarihinde Meclis Üyesi Hasan Yılmaztekin GAPTEAM’da yapılan Tarla Günü etkinliğine katıldı

26.08.2021 tarihinde ŞUTSO 8.Meslek Komitesi organizasyonuyla düzenlenen Drone Eğitimi, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’in iştirakiyle gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1846/sutsoda-drone-egitim-duzenlendi

01.09.2021 tarihindeYönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Bakanı Ahmet Altun ve Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyet, ilimize teşrif eden TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz ile TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nu Havalimanı’nda karşıladı.

02.09.2021 tarihinde Meclis Bakanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim, Selçuk Karakuş, Yönetim Kurulu Üyeleri C.Asuman Yazmacı, Cuma Korak, Kadir Kılıçoğlu, Hüseyin Sarraf, Mehmet Çalışkan, Metin Baydar, M.Sait Aydın, Mustafa Direkçi ve Meclis Üyeleri, Odamız organizasyonu ile Türkiye'de ilk kez ilimizde düzenlenen Bölgesel Kalkınma, Yatırım İşbirliği Forum ve Fuarı'nda TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Oda/Borsa Bölge İstişare Toplantısı’na katıldı.

03.09.2021 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ile Öğr.Üyesi Doç.Dr. Berkan Aydilek; Oda ve Borsa Akademik Danışmanı Prof.Dr. Esra Siverekli'nin Moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Kapanış Oturumu ve Sonuç Bildirgesi Toplantısına katıldı.

2021 AĞUSTOS AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

AĞUSTOS

BASILAN YAYIN SAYISI

1

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

51

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

3

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

3

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

1

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

3

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

57

4612

1710

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

13

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

32061

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

-

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

28

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 33
2022 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 179282
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2022 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES