ILO-SGK İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLEN KAYITLI İSTİHDAMA GEÇİŞ PROGRAMI DETAYLARI AÇIKLANDI

28 Nisan 2021 | 157
| | | |

Sayın Üyemiz,

Şanlıurfa SGK İl Müdürlüğü'nden Odamıza gelen yazı ile ILO-SGK İşbirliğiyle yürütülen Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı'nın (KİGEP) 27 Nisan 2021 tarihi itibari ile başladığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı'nın (KİGEP) detayları aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) ILO-SGK İş birliği ile yürütülen bir projedir. Proje kapsamında Çalışan Suriyelinin çalışma izin kartı 2021-2022 olma koşulu aranıyor. Program kapsamında 5+5  Türk  ve Suriyeli  olmak koşulu ile eşit sayıda maximum  10 kişi Ön kaydı yapılacaktır. Türk (hali hazırda çalışan ya da yeni alınmış) çalışanınız için faydalanabileceksiniz. Suriyeli çalışanlarınız için çalışma izni harç bedeli (503.70) TL ve 6 aylık SGK Prim 1250 TL tutarında destek ödemesi  (1250*6=7500) desteğinden faydalanabileceksiniz. Proje başvurusu 2021 olması gerekiyor, çalışma izni çıkan kişilerin   çalışma izin kartlarının 2021-2022 olacak şekilde teşvik kapsamında değerlendirilecektir.

Program için öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/AvrupaBirligiveDisIliskilerProjePortali/Kigep3Basvuru/home.xhtml?faces-redirect=true  İnternet adresinden ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Başvuruların E-Devlet üzerinden gerçekleştirilecektir. Yapmış olduğunuz online başvurunun çıktısını almanız ya da ekran kaydını mutlaka almanız gerekmektedir. Suriyelilerin projeden faydalanması için geçici koruma kimliği olması gerekiyor. Geçici koruma kimliği en az 6 ay önce almış olması gerekiyor. Geçici koruma kapsamında olamayan ( Suriyeli Sığınmacılar ) kesinlikle projeden destek almayacaklardır.

İşverene Ön kayıt İçin iletişime geçildikten sonra, Ön kayıt için istenen belgeler işveren tarafından o-bcakar@sgk.gov.tr adresine e-posta ile gönderilmelidir. Öncelikle, işverenlerimizin hiçbir şekilde SGK Proje Danışmanları tarafından aranmadıkça veya irtibata geçilmedikçe Proje Ofislerine gelmemesi gerekmektedir.

Kesin kayıt aşamasına gelinene kadar kesinlikle Proje Ofislerine gelinmemelidir. Kesin kayıt aşamasına gelen işverenler telefonla aranarak hangi gün gelebileceğine dair randevu oluşturulacaktır.

Söz konusu randevuya uyulması gerekmektedir. RANDEVUSUZ GELİNDİĞİ TAKDİRDE İŞLEM YAPILAMAMAKTADIR.

Bilindiği üzere Çin’in Vuhan kentinde yaklaşık üç ay önce ortaya çıkan yeni tip Korona virüs (COVID-19) çok hızlı bir küresel yayılım göstererek neredeyse tüm Dünya ülkelerini etkilemiş ve Dünya Sağlık Örgütünce de kıtalar arası salgın olarak tanımlanmıştır. Bu aşamadan önce Proje Ofislerine gelinmesi halk sağlığı açısından oldukça sakıncalıdır. Dolayısıyla, sizlerin SGK Proje Danışmanlarının yönlendirmelerine uymanız önemle rica olunur.  Kurumda yoğunluğun ve beklemenin bu süreçte herkesin sağlığı acısından zararlı olması nedeniyle bilgi almak için  mail ya da telefon ile iletişime geçilmelidir.

Ofise bilgi almak için  gelecekseniz bile önceden aramalısınız.  Kesin kayıt randevusuna gelinirken ön kayıt için e-posta gönderilmiş olan evrakların asıllarının getirilmesini unutmayınız.

Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP PLUS ) ILO-SGK İş birliği ile, yürütülen destek  projesinde  sadece başvurular Şanlıurfa SGK ofisinde alınacaktır.

Sayın Üyemiz, yapılacak yönlendirmelerin dikkatle takip edilmesi ve yönlendirmelere uyulması konusunda göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz.


ŞANLIURFA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ

Adres :Paşabağ mah. adalet cad.no7/ Tel :(414)318 27 26

Email:o-bcakar@sgk.gov.tr

Berrin Çakar

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 30
2021 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 143829
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2021 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES