ŞUTSO 2020 ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10 Aralık 2020 | 390
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Aralık Ayı Meclis Toplantısı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi.

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Yönetim Kurulu Üyeleri Cevahir Asuman Yazmacı, Kadir Kılıçoğlu, Meclis Üyeleri Abdülkadir Dolap, Ali Eyyüpoğlu, Bekir Sıtkı Baysoy, M.Cemil  Bayuk, Enver Şimşek, Furkan Yetim, Hamza Tavas, Hasan Basri Gülel, Mahmut Akaslan, Mehmet Paydaş, Mikail Zahit, Mustafa Zahit, Serhat Karadağ gündem dışı bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Aralık Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Kasım ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Kasım Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Kasım  Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Aralık Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi, şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Aralık ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Koronavirüs salgını her geçen gün ağırlaşmakta, şehrimizde ve ülkemizde vaka sayıları artış göstermektedir. Artan vaka sayıları sebebiyle yeni kurallar ve tedbirler alındı. Getirilen kuralların toplumsal sağlığın yararına olduğunun bilincindeyiz. Son günlerde alınan kısıtlama kararları ile birlikte azalma eğilimine gireceğini beklediğimiz salgının, sağlık ve ekonomide de yarattığı problemleri hep birlikte elbirliği ile inşallah aşacağız.

Koronavirüs salgınının bulaşma riskinin arttığı bu günlerde, maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına evimizde ve işletmelerimizde azami düzeyde önem göstermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Malumunuz, geçtiğimiz ay TOBB organizasyonuyla ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakleriyle Ekonomi Şurası gerçekleştirildi. Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız iş dünyasından üretim, istihdam, ihracat beklentisi olduğunu ve bu minvalde gereken desteği vereceklerini belirttiler. Bizler de bu doğrultuda üzerimize düşeni yaparak kamunun üzerinde bulunan yükü, iş dünyası temsilcileri olarak almalı ve bu bilinç ile çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Biz ŞUTSO olarak 11 bin üyemiz ile birlikte, ilimizin ve ülkemizin problemlerine çözüm üretmek, iş dünyamızı Koronavirüs salgınının sonrasına hazırlamak için yoğun mesai harcıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir hassasiyetle çözüm üretmeye devam edeceğiz.

Değerli Meclis Üyeleri,

17 Kasım 2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7256 sayılı Kanun çerçevesinde 31.08.2020 tarihine kadar olan Odamıza, Belediyelere ve SGK’ya borçları bulunan vatandaşların yapılandırma için müracaatlar başladı. Başvurular 31 Ocak 2021 tarihine kadar sürecek.

Ayrıca, 30 Hazirana kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işletmelerimiz, 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR'a başvurmaları durumunda 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 aya kadar Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilecek.

Değerli Meclis Üyeleri,

Bu hatırlatmaları da yaptıktan sonra, normalleşme sürecimizin daha da hızlanmasını temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. ”dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2020 Kasım Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Kasım Ayı faaliyetlerimiz şöyle,

09.11.2020- 07.12.2020 tarihleri arasında Odamıza;

  • 152 yeni üye kaydedilmiş,
  • 210 Üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,
  • 12 üyenin kaydı silinmiştir.
  • 09.11.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 10.125

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

1.1 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

18.11.2020 tarihinde ŞEGEV Yönetim Kurulu Toplantısı, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve ŞEGEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İ.Halil Peltek Başkanlığında; Üyeler Cemal Yazar, M.Celal Kaya ve M.Korkut Polat'ın katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

18.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TOBB tarafından Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakiyle düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası'na online olarak katıldı.

20.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan'ın iştirakiyle online olarak düzenlenen Dağıtım Lisansı Sahibi OSB'ler ile İstişare Toplantısı'na katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

03.12.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün, Şanlıurfa Sanayisi Genel Sorunları ve Talepleri ile Covid-19 Sürecinde Yaşanan Sorunlar ve Talepler hakkında gerçekleştirdiği toplantıya katıldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

12.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, OSB’de sürdürülen alt yapı çalışmalarını yerinde inceleyerek, ŞUOSB Proje ve Yapım Şube Birim Sorumlusu İrfan Al’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. https://sutso.org.tr/haber/1760/baskan-peltek-sanliurfa-osbdeki-altyapi-calismalarini-yerinde-inceledi

25.11.2020 tarihinde KOBİ’ler İçin Kamu İhalelerinde Güncel Gelişmeler Bilgilendirme Semineri, online olarak gerçekleştirildi.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

25.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, online olarak düzenlenen Kadın Girişimciler Forum’una katılarak AB fonu desteği ile Şanlıurfa’dan Trabzon’a Girişimci Kadınlar Buluşması projesi ve kurul çalışmaları ile ilgili detayları aktardı.

27.11.2020 tarihinde TRC2 Bölgesinde Faaliyet Gösteren KOBİ'lerin COVİD-19 Sürecine Uyum Kabiliyetlerinin Ölçülmesi ve Sanayi 4.0 Perspektifinden Rekabet Koşullarının İyileştirilmesi Analizi başlıklı Çalıştay, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, davetliler ve proje ekibinin katılımıyla gerçekleştirildi.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

11.11.2020 tarihinde ŞUTSO Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda, Meslek Komitesi üyeleri sektörleriyle ilgili problemlerini ve beklentilerini dile getirdi. https://sutso.org.tr/haber/1758/sutso-musterek-meslek-komiteleri-toplantisi-yapildi

17.11.2020 tarihinde TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk Reasürans A.Ş. Genel Müdürü Selva Eren'in de iştirakiyle "Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası" Bilgilendirme Semineri, online olarak gerçekleştirildi.

26.11.2020 tarihinde 9. ve 10. Meslek Komiteleri, Kasım ayı olağan toplantısını, Komite Başkanlarının katılımıyla online olarak ortak toplantı şekliyle gerçekleştirdi. Toplantıda, sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

03.12.2020 tarihinde İşletme Sahipleri ve Yöneticilere Yönelik, Salgın Sonrası Kurumsal Öneriler hakkında, TOBB ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği işbirliğinde, online bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

04.12.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Aralık Ayı olağan toplantısını, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek in katılımıyla Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

13.11.2020 tarihinde Mahir Eller Projesi ŞUTSO ekibi koordinasyonunda, "Elektrik Tesisatçısı Seviye-3" yeterliliği mesleki yeterlilik sınavı, Covid19 önlemleri çerçevesinde TOBB MEYBEM tarafından gerçekleştirildi.

13.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak, “Vakaların artışına göre sokağa çıkma kısıtlamasının ve hastanelerde yaşanacak problemlerin olmaması adına hep birlikte tedbirlere uymalıyız.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1761/baskan-peltek-hep-birlikte-tedbirlere-uymaliyiz

02.12.2020 tarihinde Mahir Eller Projesi ŞUTSO ekibi koordinasyonunda, "Kuaförlük" alanında mesleki yeterlilik performans sınavları BTSO MESYEB tarafından 75.Yıl Meslek Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

03.12.2020 tarihinde 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun 4 maddesinin ilgili fıkrası gereği, kurumumuza 31.08.2020 tarihine kadar olan tüm aidat borçları için yapılandırma süreci başlatıldı. Yapılandırma dilekçesi: https://sutso.org.tr/haber/1765/odamiza-ait-borclarin-yapilandirlmasi-icin-dilekce-ornegi

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

10.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Gazi M.Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümü nedeniyle Şanlıurfa Şehitliğinde düzenlenen anma törenine ve Şanlıurfa Müzesindeki “10 Kasım Anılarla Atatürk Sergisi”nin açılışına katıldı.

11.11.2020 tarihinde Tarım Teknolojileri ve Mekanizasyon Daire Başkan Bekir Sıtkı Özbek, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Ahmet Altun, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar'ın da yer aldığı ziyarette, ilimizin tarımsal gündemi konuşuldu.

11.11.2020 tarihinde AB, UNDP ve ŞUTSO AB Bilgi Merkezi, İklim Diplomasisi Haftası’nı birlikte kutladı. Şanlıurfa’nın 25 lokasyonunda iklim değişikliği ile mücadelenin önemini vurgulayan görseller, Şanlıurfa AB Bilgi Merkezi tarafından 15 Kasım'a kadar billboardlarda sergilendi. https://sutso.org.tr/haber/1757/iklim-diplomasisi-haftasi-kutlaniyor

12.11.2020 tarihinde ŞUTSO Viranşehir Temsilcisi Ömer Yazmacı, Odamız tarafından tedarik edilen bilgisayar, projeksiyon cihazı ve kırtasiye malzemelerini Viranşehir Şehit Şevket Direk İlkokulu Müdürü Bekir Akkaya'ya teslim etti.

12.11.2020 tarihinde Şanlıurfa SMMM Odası Başkanı Mustafa Karadağ ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette, kurumlar arası işbirliği çalışmalarının hızlandırılması ve ortak projeler geliştirilmesi üzerine istişarede bulunuldu.

12.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Üye ziyaretleri programı kapsamında Şanlıurfa OSB’de bulunan Meksan Trafo Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tavas ve Züheller Tem.San Genel Müdürü Necati Zühel'i ziyaret ederek, beklenti ve önerilerini dinledi.

18.11.2020 tarihinde Evren Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mustafa Arslan ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret ederek sorunlarının çözümüne yönelik destek talebinde bulundu. https://sutso.org.tr/haber/1762/baskan-peltek-sorunlarin-cozumu-icin-calisacagiz

19.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Z. Abidin Beyazgül'ün katılımıyla düzenlenen "Kızılay Meydanı Gün Yüzüne Çıkıyor" temalı, Kızılay Meydanı Lansman Toplantısı'na katıldı.

20.11.2020 tarihinde Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e nezaket ziyaretinde bulundu. Gerçekleşen ziyarette, Ak Parti Eyyübiye İlçe Başkan Mehmet Moğal, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Meclis Üyesi Ahmet Sambur ve Şanlıurfa OSB Bölge Müdür V. Osman Oktay da yer aldı.

23.11.2020 tarihinde Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu'nun yer aldığı ziyarette, ilimizin mevcut ekonomik gelişmeleri ve yerel gündemi konuşuldu.

23.11.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş ile birlikte Şanlıurfa OSB Bölge Müdür V. Osman Oktay 'a nezaket ziyaretinde bulundu. Gerçekleşen ziyarette, Eyyübiye Belediyesi Meclis Üyesi Mahmut Birinci de yer aldı.

04.12.2020 tarihinde Kızılay Şanlıurfa Şube Başkanı Ahmet İnan ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.  Gerçekleşen ziyarette, İlk Yardım Eğitimi Protokolü de imzalandı.

2020 KASIM AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Kasım

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

21

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

6

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

73

4560

1442

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

28

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

27314

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

-

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

18

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 20
2021 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 346368
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2021 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES