ŞUTSO 2020 TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Temmuz 2020 | 490
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi. 

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Meclis Üyesi Hamza Tavas, gündem dışı bir konuşma gerçekleştirdi. Hamza Tavas'ın konuşmasının sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Haziran ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Haziran Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Haziran Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Temmuz Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Temmuz ayı meclis toplantımızı açıyorum. Öncelikle; geçtiğimiz ay içerisinde Amcasını kaybeden Meclis Başkan Yardımcımız Kemal Süt, yine Amcasını kaybeden Meclis Üyemiz M.Cemil Bayuk, Halasını kaybeden Meclis Üyemiz Maruf Karadağ, Yengesini kaybeden Meclis Üyemiz M.Şefik Çapa ile Abisini kaybeden Meclis Üyemiz Serhat Karadağ'a bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,
Koronavirüs salgını nedeniyle iş dünyası olarak çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. İşletmelerimizde ve sosyal ortamlarımızda aldığımız tedbirlerle inşallah, salgının olası yeni dalgalarını başarıyla atlatacak bir durum oluşacaktır. İlimizde alınan önlemler salgından mümkün olan en iyi biçimde korunma gerçekleştirdi. Fakat salgın devam ediyor ve bu süreçte kendimizi, personelimizi ve sevdiklerimizi korumak daha önemli hale gelmiştir. İşyerlerimizde ve aile ortamlarımızda gerekli sosyal mesafe ve hijyen önlemleri ciddiyetle devam ettirilmeli, rehavet olmamalıdır.

Değerli Meclis Üyeleri,
Şanlıurfa ekonomisinin yeni yatırımlara, çevreci ve katma değeri yüksek üretim tesislerine ihtiyacı var. Bu yatırımları 6.Teşvik Bölgesinde yer alan ilimize kazandırmak hepimizin en temel görevidir. Tarımsal potansiyeliyle ülkemizin en önemli illeri arasında yer alan Şanlıurfa'da, modern tarım teknolojileri kullanarak sera gibi örtü altı üretimi arttırmak ilimizin kalkınmasına zemin hazırlayacaktır. Özellikle İhracata yönelik meyve, sebze ve kesme çiçek gibi ürünlerin üretimini teşvik etmeliyiz. Kentimizin, en ufak potansiyelini dahi boşa harcayacak bir lüksümüz yok. Bu anlamda hepimize görev düşüyor. İşbirliğiyle güç birliğiyle gayret ve azimle ilimiz için taşın altına elimizi koymalıyız.
Değerli Meclis Üyeleri, normalleşme sürecimizin daha da hızlanmasını temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum."dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2020 Haziran Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Haziran Ayı faaliyetlerimiz şöyle,

08.06.2020 - 06.07.2020 tarihleri arasında Odamıza;

176 yeni üye kaydedilmiş,

249 yenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

25 üyenin kaydı silinmiştir.

06.07.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 9118

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

1 Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

1.1 Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

08.06.2020 tarihinde ŞUTSO'da personele yönelik, “Stratejik Yönetim ve Risk Analizi” konulu eğitim gerçekleştirildi. Dijital platform üzerinden Prof.Dr. Esra Siverekli tarafından verilen eğitime Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Hayırlı, R.Aytaç İzgördü ile personel katıldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1701/sutsoda-personele-yonelik-stratejik-yonetim-ve-risk-analizi-egitimi-gerceklestirildi

11.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa OSB Müteşebbis Heyet toplantısına katıldı.

16.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında düzenlenen, Meslek Kuruluşları ve Basın Kuruluşu Temsilcileri İstişare Toplantısına katıldı. Toplantıda, ilimizdeki COVİD 19 vaka sayıları ile ilgili detaylar paylaşıldı.

17.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek Şanlıurfa OSB Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

26.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valiliği’nde düzenlenen Şanlıurfa OSB Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

01.07.2020 tarihinde ŞEGEV Yönetim Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya başkanlığında, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve ŞEGEV Yönetim Kurulu Başkanvekili İ.Halil Peltek ile ŞEGEV Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Yazar, M.Korkut Polat ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Şanlıurfa yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Yunus Çolak'ın katılımıyla ŞUTSO'da gerçekleştirildi.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

01.07.2020 tarihinde GAP İdaresi BaşkanV. Mehmet Açıkgöz, Başkan Yardımcısı Nusret Mutlu, Bölge Müdürü Hasan Kılıç ile İnsani ve Sosyal Gelişme Genel Koor. Adalet Akbaş Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyarette, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Sn. M.Sait Aydın da yer aldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

01.07.2020 tarihinde ŞUTSO'da, GAP İdaresi BaşkanV. Mehmet Açıkgöz, Başkan Yardımcısı Nusret Mutlu, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla GAP İdaresi Başkanlığıyla gerçekleştirilebilecek ortak projeler konusunda istişare toplantısı düzenlendi.

02.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Z.Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanlarıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ederek; ilimizle ilgili talep ve beklentileri iletti.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

14.06.2020 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı ile Kurul Üyeleri, Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu’yla bir röportaj gerçekleştirerek TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu’nun yürüttüğü çalışmaları ve projelerini anlattı. https://hurriyet.com.tr/ekonomi/kadinlara-dil-ogretip-yurtdisina-gonderecekler-41541208

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

08.06.2020 tarihinde 12. ve 13. Meslek Komiteleri Haziran ayı olağan toplantısı online ve ortak olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19'un sektördeki etkileri görüşüldü. Grupta bulunan üyelere e-ticaret, pazarlama eğitimi düzenlenmesine karar verildi.

09.06.2020 tarihinde 21.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Aziz Fırat başkanlığında online olarak toplandı. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri görüşüldü. KDV, Muhtasar ve SGK ödemelerinin yılsonuna kadar ertelenmesi için girişimlerde bulunulması kararları alındı.

09.06.2020 tarihinde 22.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı M.Emin Akçadasoğlu başkanlığında online yapıldı. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

09.06.2020 tarihinde 5.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı Komite Başkanı M.Kamil Türkmen başkanlığında online yapıldı. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

10.06.2020 tarihinde 8.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı Komite Başkan Yardımcısı Mehmet Paydaş başkanlığında yapıldı. Toplantıda, sektörde ki sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

11.06.2020 tarihinde 24. Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mustafa Yener başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT)  yaşanan sorunlar görüşüldü.

16.06.2020 tarihinde 3.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Recep Uğuzlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

16.06.2020 tarihinde. 26.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Fehmi Demir başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

18.06.2020 tarihinde. 6.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mehmet Akın başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

18.06.2020 tarihinde. 25.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mahmut Yesirci başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

18.06.2020 tarihinde 9. ve 10. Meslek Komiteleri Haziran ayı olağan toplantısı online ve ortak olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19'un sektördeki etkileri görüşüldü. Grupta bulunan üyelere e-ticaret, pazarlama eğitimi düzenlenmesine karar verildi.

23.06.2020 tarihinde. 7.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Süleyman Çiçek başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, COVİD-19 sektördeki etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü.

23.06.2020 tarihinde. 17.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mehmet Direkli başkanlığında online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, ithalattaki gözetim değerindeki yüksek fiyat artışı,  gümrük sahasında uygulana vergi dilimleri ile COVİD-19'un sektördeki etkileri görüşüldü.

23.06.2020 tarihinde 18. ve 19. Meslek Komiteleri Haziran ayı olağan toplantısı online ve ortak olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, Mesleki Yeterlilik Belgesi görüş öneriler alındı. Sanayide kalifiyeli ara eleman sorunu olduğu aktarıldı, ayrıca Covid-19'un sektördeki etkileri görüşüldü.

23.06.2020 tarihinde Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş 2020 olağan Genel Kurul Toplantısı Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek İlçe Belediye Başkanları, STK Temsilcileri ve 17 hissedar temsilcisinin katılımıyla ŞUTSO'da düzenlendi.

25.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin Başkanlığında düzenlenen, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı 2. olağan toplantısına katıldı.

06.07.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Temmuz Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

17.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak, İşsizlik Sigortası Fonu işveren primlerinin iki katına çıkacağı” yönündeki haberlerin iş dünyasında üzüntü oluşturduğunu söyledi. Peltek, İşsizlik Sigortası Fonu için yeni bir çözüm bulunmalıdır” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1704/baskan-peltekten-issizlik-sigortasi-fonu-prim-artisina-yeni-cozum-bulunsun-onerisi

02.07.2020 tarihinde ŞUTSO'nun Özel Işıl Koleji’yle yaptığı protokol ile ŞUTSO üyelerinin birinci derece yakınlarına, 2020-2021 yılı Eğitim ve Öğretim yılı kayıt ücretinde %15 indirim uygulanacak. https://sutso.org.tr/haber/1705/sutso-uyelerine-isil-kolejinden-15-indirim

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

09.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Bengü Türk TV'de ekranlara gelen "Neşe Berber ile Para Politika" adlı programa katılarak Covid19'un yerel ekonomik etkileri ve normalleşme sürecinde yürütülmesi planlanan çalışmalarla ilgili detayları paylaştı.

10.06.2020 tarihinde Vakıf Bank Gaziantep Bölge Müdürü Ertuğrul Otluk ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i makamında ziyaret ederek, Vakıf Bankası olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Ziyarette, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Karakuş, Meclis Üyesi M.Yaşar Hamidanoğlu da yer aldı.

10.06.2020 tarihinde Şanlıurfa HDP Milletvekili Nusrettin Maçin ve beraberindeki heyet Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i makamında ziyaret etti.

16.06.2020 tarihinde Meclis Kurulu Başkanı Ahmet Altun ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu, BELTAŞ Genel Müdür’ü Cemil Çadak’ı ziyaret etti.

16.06.2020 tarihinde Meclis Kurulu Başkanı Ahmet Altun ve Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu Eyyübiye Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Dağ’ı ziyaret etti.

19.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile birlikte, Rasulayn’da, tadilat ve tefrişat ihtiyaçları tamamlanan Mahalli Meclis Binası açılışına katıldı.

19.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile birlikte, Rasulayn’da, tadilat ve tefrişat ihtiyaçları tamamlanan Rasulayn Halk Eğitim Merkezi’nin açılışına katıldı.

19.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile birlikte, Rasulayn’da, tadilat ve tefrişat ihtiyaçları tamamlanan Rasulayn Trafik Tescil Büro Amirliği’nin açılışına katıldı.

23.06.2020 tarihinde Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş 2020 olağan Genel Kurul Toplantısı öncesinde, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i ziyaret etti. Ziyarette, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, İl Kültür Müdürü Aydın Aslan ve Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu da hazır bulundu.

24.06.2020 tarihinde Meclis Üyeleri Sedat Dülger, Yaşar Hamidanoğlu, C.Atilla Meral ve Mehmet Paydaş, Telebyad Gümrük Kapısı Binası’nda incelemelerde bulundu.

25.06.2020 tarihinde Türk Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürü Mücahit Alkan ve beraberindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.  Bölgedeki tarım ve hububat potansiyelinin değerlendirildiği ziyaret, karşılıklı plaket takdiminin ardından sona erdi.

29.06.2020 tarihinde Defterdarlık İl Müdür Vekili Gülcan Akbıyık Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'i makamında ziyaret etti.

30.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valiliği’nin İblid’e yardımla ilgili toplantıya katıldı.

02.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile birlikte, Vilayetler Birliği Genel Sekreterliğine atanan İsmail Sündük’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

02.07.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Mehmet Selim Bağlı’yı ziyaret ederek ilimizin yatırım talepleriyle ilgili istişarede bulundu.

02.07.2020 tarihinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BaşkanV. Cihan Canbeyli ve beraberindeki heyet, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selçuk Karakuş'a bir ziyaret gerçekleştirdi. İlimizin ekonomik gelişmelerinin konuşulduğu ziyarette Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim ile Meclis Üyesi Ş.Müslüm Korkmaz da yer aldı.

2020 HAZİRAN AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Haziran

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

4

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

68

4.489

1299

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

39

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

21690

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

3

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

38

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 28
2022 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 19787
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2022 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES