ŞUTSO 2020 HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Temmuz 2020 | 410
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi. 

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Meclis Üyeleri A.Furkan Yetim, İbrahim Toru, Mehmet Paydaş gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Haziran Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Mayıs ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Mayıs Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Mayıs Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Haziran Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Haziran ayı meclis toplantımızı açıyorum. Öncelikle; geçtiğimiz ay içerisinde Babasını Kaybeden Meclis Üyemiz Süleyman Çiçek'e, annesini kaybeden Meclis Başkan Yardımcımız Vedat Polat ile Kayınbabasını kaybeden Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Direkçi’ye bir kez daha başsağlığı dileklerimi iletiyor, ebediyete irtihal etmiş tüm sevdiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

01 Haziran’dan itibaren seyahat yasaklarının kalkması, restoranlar, kreşler, sürücü kursları gibi insan yoğunluğunun olduğu yerlerin açılmasıyla normalleşme sürecimizin hız kazandığını görüyoruz. Özellikle mülki idarenin almış olduğu ilimize giriş – çıkış yasağı ve çalışma saatleri düzenlemesi, Şanlıurfa’nın bu süreci en az hasarla atlatan illerden biri olmasını sağladı. Temennimiz, bundan sonra kentimizin alınan tedbirlere uyması ve sağlıklı bir normal yaşama dönmesidir.

Son haftalarda bazı sektörlerde kısmi rahatlama oldu, ancak birçok sektörde problemlerin devam ettiğini gözlemliyoruz. Bu yeni dönemde işlerin bir süre önceki gibi olmayacağı açıktır. Bunula beraber, ekonominin daraldığı bu dönemde maalesef psikolojik etkilerin de olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Malumunuz, toplumun tüm kesimlerinde umumi bir durağanlık söz konusu. Önemli bir kesim, içe kapanmış yatırım ve üretimini zamana bırakmış durumda. Biz iş dünyası temsilcileri olarak bu durumu bertaraf edebilmek adına bağlı olduğumuz Meslek Komitelerimizi, pandemi sonrasına ve geleceğe hazırlamak üzere yoğun çaba sarf etmeliyiz.

Uzun vadede, yeni normalin çerçevesinin belirlenmesi tüm sektörlere etkilerinin netleştirilmesini bekliyoruz. Buna bağlı olarak da yeni tüketim öğelerinin, ilimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyacağı mal ve hizmet önceliklerinin belirlenerek, buna uygun mali işler ile teknik bilgi oluşturulması hususunda hükümetten ciddi adımlar atılacağına inanıyoruz.

Değerli Meclis Üyeleri,

Normalleşme sürecimizin daha da hızlanmasını temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2020 Mayıs Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

Mayıs Ayı faaliyetlerimiz şöyle,

11.05.2020- 08.06.2020 tarihleri arasında Odamıza;

91 yeni üye kaydedilmiş,

153 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

6 üyenin kaydı silinmiştir.

08.06.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 8796

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

18.05.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında düzenlenen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri Toplantısına katıldı. Toplantıda söz alan Başkan Peltek, Covid-19'un ilimiz ekonomisine etkileriyle ilgili detayları paylaştı.

20.05.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Hazine ve Maiye Bakanı Berat Albayrak, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 Oda/Borsa Başkanı ve 61 Sektör Meclisi Başkanının iştirakiyle Webinar Sistemi üzerinden gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

20.05.2020 tarihinde TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Kadın ve Genç Girişimci Kurullarının Başkanları ve İcra Kurulu Üyeleri webinar üzerinden bir araya gelerek salgında girişimcilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri ilgili detayları paylaşıldı. Telekonferansla gerçekleştirilen toplantıya, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi, Şanlıurfa Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı da katıldı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

03.06.2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun iştirakleri, 365 Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanlarıyla online olarak düzenlenen toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek de katılarak ilimizin sorunlarını iletti.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

03.06.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 09 Mayıs 2020 tarihinde resmi Gazetede yayımlanan “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine yapılan sigorta sözleşmeleriyle mesafeli akdedilen sigorta sözleşmelerine” ilişkin yönetmeliği değerlendirmek üzere, ŞUTSO 28.Meslek Komitesi ile bir araya geldi.

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

14.05.2020 tarihinde28.Meslek Komitesi Mayıs Ayı olağanüstü toplantısı Komite Başkanı Âdem Köroğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıya ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim, Selçuk Karakuş Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Direkçi ile ŞURSAD Başkanı Nihat Fırathan da katıldı.

03.06.2020 tarihinde ŞUTSO 28.Meslek Komitesi, bir basın açıklaması yaparak, 09 Mayıs 2020 tarihinde  “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine yapılan sigorta sözleşmeleriyle mesafeli akdedilen sigorta sözleşmelerine” ilişkin yönetmeliğin iptalini istedi. https://www.sutso.org.tr/haber/1700/sigorta-acenteleri-yonetmelik-iptalini-istiyor

04.06.2020 tarihinde TOBB organizasyonunda “Ticari Uyuşmazlıklarda Alternatif Çözüm Yöntemleri: Arabuluculuk ve Tahkim Webinarı” düzenlendi.

05.06.2020 tarihinde 23.Meslek Komitesi Haziran ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı İlhan Eser başkanlığında yapıldı. Toplantıda, COVİD-19'un sektör üzerindeki etkileri ve 1 Mart 2020 tarihinden itibaren biten Hastane ve RAM raporlarının 1 yıl süre ile geçerli sayılması için girişimlerde bulunulması kararı alındı.

05.06.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Haziran Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

08.06.2020 tarihinde 14. Meslek Komitesi Mustafa Güneşler başkanlığında toplandı. COVİD-19 Sektör üzerindeki etkisi, Gıda İmalatçılar sitesinin aydınlatma, çevre,  peyzaj çalışmaları için girişimlerde bulunulması ve bankaların komisyon oranlarının en fazla %1 olarak uygulanması kararı alındı.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

02.06.2020 tarihinde ŞUTSO, TÜBİTAK 1001 Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) kapsamında “TRC2 Bölgesinde Faaliyet Gösteren KOBİ'lerin COVİD-19 Sürecine Uyum Kabiliyetlerinin Ölçülmesi ve Sanayi 4.0 Perspektifinden Rekabet Koşullarının İyileştirilmesi Analizi" projesi için TÜBİTAK’tan proje desteği aldı. https://www.sutso.org.tr/haber/1699/sutso-tubitak-proje-destegi-aldi

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

20.05.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Bloomberg HT TV'de Ali Çağatay'ın sunduğu "30 Dakika" programına telefon bağlantısıyla katılarak, Covid19'un yerel ekonomik etkileri ve normalleşme sürecinde yürütülmesi planlanan çalışmalarla ilgili detayları paylaştı.

01.06.2020 tarihinde Vali Yardımcısı ve Haliliye Kaymakamı Metin Esen, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim, Selçuk Karakuş Yönetim Kurulu Üyesi Metin Baydar, Meclis Üyeleri Ahmet Sambur ve A.Furkan Yetim de hazır bulundu.

2020 MAYIS AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Mayıs

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

3

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

3

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

3

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

54

4.486

1280

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

37

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

22202

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

2

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

28

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 25
2022 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 19775
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2022 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES