ŞUTSO 2020 MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI, DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Mayıs 2020 | 520
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, video konferans yöntemiyle dijital ortamda gerçekleştirildi. 

Düzenlenen Meclis Toplantısı’nda, Meclis Üyeleri Hamza Tavas, İbrahim Toru ve Mustafa Zahit gündem dışı birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların sonrasında olağan meclis toplantısına geçildi. Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, 2020 Nisan ayı Meclis Kararı, Hesaplar İnceleme Komisyonu Kararı, 2020 Nisan Ayı mizanının görüşülmesi, 2020 Nisan Ayı Faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Göbeklitepe Toplantı Salonu’nda dijital ortamda yapıldı.

Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Ahmet Altun açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2020 Mayıs Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Mayıs ayı meclis toplantımızı açıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Malumunuz olduğu üzere Koronavirüs salgını yavaş yavaş etkisini kaybederken, normalleşme sürecimiz ise kademeli olarak başlamıştır. Bunun en güzel örneği ise yaşanan seyahat ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının ilimizden kaldırılmış olmasıdır.

İstisnasız bütün sektörlerin olumsuz etkilendiği ülkemizde hükümetimizin, salgının ekonomiye olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi için aldığı tedbirler, istihdamda ve piyasaların işleyişinde yaşanabilecek olumsuzlukların etkisini azalttı. Ancak, bu sürecin uzaması veya 2. dalga olasılığına karşı biz işverenler olarak şimdiden hazırlıklı olmak, salgın sonrasında üretimin devamını sağlamak ve firmalarımızı ayakta tutmak zorundayız. Koronavirüs salgınının ülkemizde görülmesiyle zorunlu olarak üretime ara veren ya da kapasitesini düşüren şirketlerin bir kısmının yeniden işbaşı yapması umutlarımızı arttırdı. İnşallah, planlamamızı ve stratejilerimizi doğru kurgularsak, bu dönemden daha güçlü çıkacağımıza, devletimizin ve iş dünyamızın kenetlenmesiyle bu zorlu dönemi en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum.

Değerli Meclis Üyeleri,

Salgın ile birlikte dijitalleşmenin önemini daha yoğun olarak hissetmeye başladık. Komitelerimiz, video konferans yöntemiyle yasal toplantılarını düzenlemeyi sürdürüyor. Biz de Oda olarak işleyiş süreçlerimizde en küçük bir aksama olmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu süreçte birinci önceliğimiz vatandaşlarımızın, üyelerimizin ve personelimizin sağlığı olmuştur. Onların sağlığı için odamızda her türlü tedbiri aldık. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman olduğu gibi bu zor günde de tüm gücümüzle ülkemizin, milletimizin ve üyelerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz inşallah.

Değerli Meclis Üyeleri, Koronavirüs salgınının en kısa zamanda sona ermesini temenni ediyor, bu güçlüklerin üstesinden el birliği ile geleceğimizi bir kez daha yineliyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." dedi.

Meclis Başkanı Ahmet Altun'un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Nihal Dörtkardeş, 2020 Nisan Ayı Faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi. 

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

06.04.2020 -11.05.2020  tarihleri arasında Odamıza;

60 yeni üye kaydedilmiş,

133 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

 15 üyenin kaydı silinmiştir.

11.05.2020 Tarihi itibari ile Toplam Faal Üye Sayımız: 8811

ŞUTSO’NUN KURUMSAL GELİŞİMİ

Yeni Hizmetlerin Geliştirilmesi

Yeni hizmetlerin geliştirilmesi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

Kurumsal Alt Yapısının ve Yetkinliklerinin Gelişmesi

07.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Tel Abyad Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda, Tel Abyad'ın mevcut ekonomik durumu, üyelerin öneri ve talepleri ile ilgili istişarede bulunuldu.

08.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında video konferans yöntemiyle yapılan Oda ve Borsa Başkanları Bilgilendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda Başkanlarının ilettiği sorunların çözümleri ve gerçekleşme durumuyla ilgili bilgilendirme yapıldı.

30.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımlarıyla 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ve 61 Sektör Meclis Başkanı ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına katıldı.

2) BÖLGE EKONOMİSİNİN KALKINMASI

2.1 Stratejik Hizmet Sektörlerinde Uzmanlaşmasının Sağlanması ve Büyümenin Hızlandırılması

22.04.2020 tarihinde Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Nisan Ayı İcra Kurulu Toplantısını, Kurul Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı Başkanlığında telekonferansla gerçekleştirdi. Toplantıda, Covid 19 salgınının ekonomiye etkileri konuşulurken Corona günlerinde İnovasyon Yönetimi Konulu Eğitim ve Turizm alanında Sanal Çalıştay yapılması kararları alındı.

2.2 Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması

Tarımsal Üretimin Rekabetçi Bir Yapıya Kavuşturulması çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.3 Sanayinin Gelişmesi ve Katma Değerli Üretim Yapısına Geçiş

27.04.2020 tarihinde TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ve KGF Genel Müdürü Kasım Akdeniz’in katılımı ile KGF Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

2.4 Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi

Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi çalışmalarımız, projelerimizin altyapısının oluşturulması ekseninde sürdürülmektedir.

2.5 Kobilerin Rekabet Güçlerinin Arttırılması ve Girişimciliğin Desteklenmesi

14.04.2020 tarihinde SAİK Bölgesel Toplantısı, ŞUTSO 28. Meslek Komitesi öncülüğünde Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa Sigorta Acenteleri Temsilcilerinin katılımıyla COVİD-19 önlemleri kapsamında dijital ortamda gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1692/saik-bolgesel-toplantisi-sutso-onculugunde-gerceklestirildi

2.6 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

10.04.2020 tarihinde 28.Meslek Komitesi Nisan ayı olağan toplantısı "COVİD-19" tedbirleri kapsamında telekonferans yöntemiyle ile gerçekleştirildi. sektörel sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde görüşüldü alınan kararların TOBB, SAİK Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilmesine karar verildi.

16.04.2020 tarihinde TOBB ve Halk Sigorta işbirliğinde tüm üyelerin ücretsiz yararlanabildiği “Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Bilgilendirme Webinarı” düzenlendi.

21.04.2020 tarihinde 25. Meslek Komitesi Nisan ayı olağan toplantısı "COVİD-19" tedbirleri kapsamında Mustafa Zahit başkanlığında telekonferans ile gerçekleştirildi. Toplantıda, sektörel sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde görüşüldü.

22.04.2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla “Kısa Çalışma Ödeneği Bilgilendirme Webinarı” düzenlendi.

08.05.2020 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme Komisyonu, 2020 Yılı Nisan Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon tarafından yapılan incelemede, herhangi bir usulsüzlük ve eksikliğe rastlanmadı.

ŞUTSO'NUN İLETİŞİM ETKİNLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ

3.1 Üyelere Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

08.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklamasında Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı’nın yeni döneminin başladığını ifade ederek, “Kayıtlı çalışan Suriyeli ve Türk işçiler artık işverenleri üzerinden SGK ve ILO işbirliğiyle desteklenecek.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1688/baskan-peltek-isverenlere-yonelik-kigep-plus-tesvik-programi-basladi

09.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek bir basın açıklaması yaparak anlıurfa Oda ve Borsalarının Koronavirüsün Ekonomik Etkilerine Yönelik Sorun ve Çözüm Önerileriyle, Üyelerimizin de içinde bulunduğu iş dünyası talepleri, karşılık bularak hayata geçirilmeye devam ediyor.” dedi. https://sutso.org.tr/haber/1690/baskan-peltek-is-dunyasinin-talepleri-karsilik-buluyor

09.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Üyemiz ve Gürbay Tekstil Sahibi Metin Baydar ürettikleri yıkanabilir maskeleri, personel ve üyelere dağıtılmak üzere Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Meclis Başkanı Ahmet Altun’a teslim etti. Başkanlar, örnek davranışından dolayı Metin Baydar’a teşekkür etti.

29.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Denizbank Şanlıurfa Şubesi Müdürü Celal Sela, GAP Şubesi Müdürü Gökmen Karakaşlı, Emniyet Caddesi Şubesi Müdürü Remzi Sezgin ile yaptığı görüşmenin akabinde bir basın açıklaması yaparak Nefes Kredisi ile ilgili detayları paylaştı. https://sutso.org.tr/haber/1697/sutso-7-nefes-kredisini-basin-aciklamasiyla-duyurdu

3.2 Tanıtıma Yönelik Faaliyetlerin Geliştirilmesi

20.04.2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ve beraberlerindeki STK Başkanları, Haliliye Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Tesisleri'ni ziyaret ederek, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

22.04.2020 tarihinde TOBB destekleriyle ŞUTSO tarafından tedarik edilen gıda yardım malzemeleri, 1020 aileye ulaştırılmak üzere Şanlıurfa Aşevi Derneğiyle Ay Işığım Derneği yetkililerine teslim edilerek dağıtımı gerçekleştirildi. https://sutso.org.tr/haber/1695/sutsodan-1020-aileye-gida-yardimi

2020 NİSAN AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

YAPILAN İŞLEM

Nisan

BASILAN YAYIN SAYISI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

2

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

4

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

-

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

4

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

67

4.489

1260

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

35

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

27829

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

18

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 28
2022 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 19803
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2022 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES