ŞUTSO 2018 EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10 Ekim 2018 | 4369
| | | |

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Ekim Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Meclis Toplantısı’na Şanlıurfa KOSGEB İl Müdürü İdris Erkeksoy da katıldı. İdris Erkeksoy, KOSGEB’in Şanlıurfa’da verdiği destekler ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda KOSGEB Temsilciliğinin protokolü yapıldı. Üyelerimizin KOSGEB ile ilgili her türlü bilgi talebi ve başvuruları Odamızdan da gerçekleştirilecek. Odamızdaki KOSGEB’le ilgili tüm işlemler Mesut Altınyaprak tarafından koordine edilecek.

İdris Erkeksoy’un sunumunun akabinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Odamızın 2019-2023 yılları Stratejik Planı Meclis Üyeleri Metin Baydar bireysel silahlanmaya karşı bir farkındalık projesi yapılmasını, Abdurrahman Acı ise ilimizde kapatılan sağlık kurumlarının yeniden hizmet vermesinin sağlanmasının vatandaşların mağduriyetini giderirken oluşturulacak istihdam alanlarıyla Şanlıurfa’nın ekonomik kalkınmasına katkı sunacağını ifade ettikleri birer konuşma gerçekleştirdi. Sunumun ve konuşmaların ardından olağan meclis toplantısına geçildi.

Ekim Ayı Toplantısı, 2018 Eylül Ayı Meclis kararı, 2108 Eylül ayı mizanının görüşülmesi, Hesapları İnceleme Komisyonunun kararları, Fasıllar arası aktarma, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün ekmek fiyat tarifesi, Odamız İhtisas Komisyonları görevlendirme, Odamız 2019-2023 yılları Stratejik Planı Amaçlar Hedefler ve Faaliyetlerin Görüşülmesi bütçelenmesi için Hesapları İnceleme Komisyonuna hazırlama, Yönetim Kuruluna onaylama yetkisi verilmesi, 2018 Eylül Ayı faaliyetleri gündemiyle Meclis Başkanı Ahmet Altun başkanlığında, ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantı, Meclis Başkanı Ahmet Altun’un açılış konuşmasıyla başladı.

Meclis Başkanı Ahmet Altun konuşmasında şunları kaydetti: " Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri, çoğunluğumuz sağlanmıştır. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası 2018 Ekim Ayı olağan Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.  Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Ekim ayı meclis toplantımızı açıyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın 20 Eylül 2018 tarihinde açıkladığı 2019-2021 dönemi Yeni Ekonomi Programı’yla ülke olarak ekonomide yeni bir sürece girmiş bulunuyoruz. Dengelenme, disiplin ve değişim kurgusu üzerine oturtulan bu program, ekonominin yeni yol haritası olmuştur. Yeni Ekonomi Programı ile Türkiye’yi 2023’e hazırlayacak gerçekçi bir vizyon oluşturuldu, bu durum da ekonomimizdeki hassasiyetleri dikkate alan gerçekçi bir yol haritası konumuna gelmiştir. Bizler, ülkemizin kalkınma ve gelişme hedeflerinden sapmaması için başta siyasi ve ekonomi kurmayları olmak üzere tüm kesimlerin Yeni Ekonomi Programı’na sadakatle uyması gerektiğine inanıyoruz.  Kamu ve özel sektörün ciddi bir sınavdan geçtiği bu günler, kamuda tasarruf, özel sektörde de yatırım vaktidir. Biz iş dünyası temsilcileri olarak bu süreci yakından takip ederek, ülkemizin geleceği açısından tarihi bir süreçten geçtiğimiz bu döneme, şahitlik edeceğiz. Umuyoruz ki tüm kesimler ekonominin ayakları yere basan bu yeni yol haritasında üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecektir.

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak dün Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın açıkladı. Enflasyonla mücadele sürdürülebilir ekonomik büyüme için olmazsa olmazlardandır. Fiyat istikrarının sağlanması, üretimin sağlıklı ve öngörülebilir bir şekilde sürmesi üretici, tacir ve yatırımcı için planlama zeminini oluşturur. Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak tarafından dün açıklanan önlemlerin enflasyonla topyekûn mücadele ve fiyat istikrarı konusunda, ekonominin beklediği güçlü etkiyi yaratacağına inanıyorum. Bu durum, Türk lirasında da istikrarın oluşmasını ve ihracatçılar açısından rekabet gücünü sağlayan en önemli faktörlerden biri olacağına inancımız tamdır. Programın başarıya ulaşması için tüm sektörlere ve hatta toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düşüyor. Bunun bilincinde olan, iş dünyası temsilcileri olarak, biz de bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da üzerimize düşen sorumluluğu büyük bir azimle yerine getirmeye devam edeceğiz. Öncelikle reel sektör ile finans sektörünün güç birliği yaptığı önemli bir proje olan Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki, KOBİ Destek Kredisi” başvurularının başladığını ifade etmek istiyorum.

Odamız ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) yüzde 85 teminatıyla hayata geçirilen Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki, KOBİ Destek Kredisi” için biz oda olarak 3 Milyon TL aktardığımız kaynak ile yaklaşık 24 milyon TL’lik bir finansman sağlamış olacağız. Yani üyelerimiz 24 Milyon TL’lik bir kredi kullanabilecek. Şanlıurfa ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ’lere destek olacağına inandığımız bu kredi kampanyası, piyasalara hareketlilik kazandıracak, zor bir süreçten geçen üyelerimize de ciddi katkı sağlayacaktır.

Odamız üyesi KOBİ'lerin kredi için öncelikle Oda'ya müracaat ederek üzerinde KOBİ Destek (Nefes) Kredisi içindir ibareli faaliyet belgesi almaları gerekiyor.  Bu belgeyle Odamız tarafından anlaşmalı olan, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası’ndan birine müracaat edecek olan şirketin başvurusu, banka tarafından değerlendirilecek ve olumlu sonuçlanması halinde 6 ay anapara ödemesiz aylık 1.85 (yıllık 22.2) faiz oranı ile 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli krediden yararlanabilecek. Protokol gereği, kredi değerlendirme sürecinde Odamızın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır.  Kredinin yüzde 85’i hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Yani KOBİ’lerimizin çok ciddi bir teminat sıkıntısı olmayacak. Bu projeyle ilimizdeki KOBİ’lerimiz kazanacak, ilimiz ve ülkemiz kazanacak” dedi.

Ahmet Altun’un açılış konuşmasının ardından, gündem maddeleri görüşüldü ve oylandı. Oylamaların akabinde Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Hayırlı 2018 Eylül Ayı faaliyetlerinin sunumunu gerçekleştirdi.

2018 Eylül Ayı faaliyetlerimiz şöyle;

10. 09. 2018 - 08.10.2018 tarihleri arasında Odamıza;

100 yeni üye kaydedilmiş,

113 üyenin kayıtlarında değişiklik yapılmış,

13 üyenin kaydı silinmiştir.

08.10.2018 Tarihi İtibari İle Toplam Faal Üye Sayımız: 9394

II- KATILDIĞIMIZ TOPLANTILAR VE TÖRENLER

 1. 11.09.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral’ın katılımıyla gerçekleşen Karacadağ Kalkınma Ajansı olağan Yönetim Kurulu toplantısı, Nevali Otel’de yapıldı.
 2. 14.09.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla, Berlin'de gerçekleştirilen Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 13. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı.​
 3. 15.09.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Türkiye-Almanya Ekonomi Diyaloğu toplantısına katıldı.
 4. 18.09.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Teknokent Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı.
 5. 19.09.2018 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi Ş.Müslüm Korkmaz, GAP BKİ Başkanlığı “Entegre Kaynak Verimliliği” Toplantısına katıldı.
 6. 19.09.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu Cumhuriyet Sosyal Tesislerinde, Büyükşehir Belediyesi’nin organizesinde gerçekleştirilen Balıklıgöl Alan Yönetimi Çalıştayı’na katıldı.
 7. 19.09.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin organizesiyle düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve ilimizde bulunan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen istişare toplantısında, Tarihi Kentler Birliği Toplantısı ve Uluslararası İsot Festivali (URFES) öncesinde fikir alışverişinde bulunuldu.
 8. 20.09.2018 tarihinde Ahilik Haftası Kutlamalarına ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Meclis Üyeleri katıldı.
 9. 20.09.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Ticaret ve Ekonomi Kulübü Başkanlığı'nın organizesi, AK PARTİ Milletvekili Metin Külünk'ün katılımıyla düzenlenen istişare toplantısına katıldı.  ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Ticaret ve Ekonomi Kulübü Kurucu Başkanı Mehmet Ulutaş, Ticaret ve Ekonomi Kulübü Kadın Kurulu Genel Başkanı Eda Çakmaklı, Ticaret ve Ekonomi Kulübü Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Subaşı, Prof. Dr. Abdullah Ekinci ve AK PARTİ Milletvekili Metin Külünk'ün katılımıyla düzenlenen istişare toplantısında, ilimizin ekonomik, sanayi ve ticari durumu hakkında istişarede bulunuldu.
 10. 21.09.2018 tarihinde Esnaf Sanatkarlar Odası’nın düzenlediği Ahilik Haftası Geleneksel Tirit Yemeği etkinliğine ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile Meclis Üyeleri katıldı.
 11. 21.09.2018 tarihinde Tarihi Kentler Buluşması Açılış Toplantısı’na ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek katıldı.
 12. 25.09.2018 tarihinde Hotel El Ruha’da ŞUTSO Yönetiminin ve Meclis Üyelerinin katılımıyla Dış Paydaş Stratejik Planlama Analiz Toplantısı yapıldı.
 13. 26.09.2018 tarihinde Cevahir Han Konukevi’nde ŞUTSO Yönetiminin ve Meclis Üyeleriyle turizm sektörü temsilcilerinin katılımıyla Turizm Çalıştayı düzenlendi.
 14. 26.09.2018 tarihinde Hotel El Ruha’da ŞUTSO Yönetimi, Meclis Üyeler ve 29 Meslek Komitesinin temsilcilerinin katılımıyla Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı düzenlendi.
 15. 27.09.2018 tarihinde Sporyum Ocakbaşı’nda ŞUTSO Yönetimi, Meclis Üyeleri ve Yerel Basın Temsilcileriyle Basın Çalıştayı düzenlendi.
 16. 01.10.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Çalıştayı’na katıldı.
 17. 04.10.2018 tarihinde Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonuyla düzenlenen “Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi” toplantısına katıldı.
 18. 04.10.2018 tarihinde Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odaları birleşiminden oluşan Bölgesel Kalkınmada Güç Birliği Platformu, Gaziantep Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde 15. kez toplandı. Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Genel Sekreter Yardımcı İbrahim Hayırlı da katılırken, yapılan toplantıda Türkiye’nin son yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu ortaya çıkan durumu değerlendirildi.

 

III- ODAMIZDA YAPILAN TOPLANTILAR

 

 1. 10.09.2018 tarihinde 1. Meslek Komitesi; Eylül ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Halil Hurma başkanlığında yapıldı. Toplantıda "En Güzel Vitrin Yarışması" için kamu kurum kuruluşları ile görüşülmesi kararı alındı. Ayrıca yurt içi yurt dışı fuar iş gezileri hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.
 2. 11.09.2018 tarihinde 24. Meslek grubu; Eylül ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Mustafa Yener başkanlığında yapıldı. Toplantıda Meslek komiteleri yurt içi yurt dışı fuar iş gezileri hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.
 3. 12.09.2018 tarihinde 21. Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Yaşar Hamidanoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda Sektör sorunları ile yurt içi yurt dışı destek programı bilgilendirme sunumu yapıldı.
 4. 12.09.2018 tarihinde 20. Meslek komitesi Eylül ayı olağan toplantısı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim’in katılımıyla Komite Başkanı Kadir Şeker başkanlığında yapıldı. Toplantıda OSB’de yaşanan elektrik sorunları görüşüldü. Yurt içi yurt dışı destek programı bilgilendirme sunumu yapıldı.
 5. 12.09.2018 tarihinde 28. Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Adem Köroğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda SSK kavşağı ve diğer kavşaklarda yaşanan kazaların önüne geçilmesi için daha fazla önlem alınması ve ilgili kurumlarla görüşülmesine karar verildi.
 6. 12.09.2018 tarihinde 8,9,10 ve 11 meslek komiteleri ortak toplantısında Yurt içi ve yurt dışı destek programı sunumu yapıldı.  Komite üyeleri 21-25 kasım 2018 tarihlerinde Fas’ın Kazablanka şehrinde gerçekleşecek olan "Yapı İnşaat Fuarına" katılım sağlanması kararı alındı.
 7. 12.09.2018 tarihinde 25. Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısı Komite Başkanı Mahmut Yesirci başkanlığında yapıldı. Toplantıda sektör sorunları görüşüldü.
 8. 12.09.2018 tarihinde 29.Meslek Komitesi Eylül ayı olağan toplantısı, Komite Başkanı Reşit Baydar başkanlığında yapıldı. Toplantıda Maliye ve VDK incelemeleri, SGK Vergi borç ertelemeleri ve İş deneyim belgelerinin farklı sektörlerde kullanılması için ilgili kurumlara iletilmesine karar verildi.
 9. 14.09.2018 tarihinde 22.Meslek Komitesi; Eylül ayı olağan toplantısı Komite Başkanı M. Emin Akçadaşoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda 22. Grup üyelerinin ziyaret edilmesi, sorun ve taleplerinin alınması, komite çalışmaları hakkında bilgi verilmesine karar verildi.
 10. 17.09.2018 tarihinde 23. Meslek Komitesi; Eylül ayı olağan toplantısı Komite Başkanı İlhan Eser başkanlığında yapıldı. Toplantıda Rehabilitasyon merkezlerindeki öğrencilerin devamlılığı, Özel hastaneler ve Tıp Merkezlerinin mevcut durumları görüşüldü.
 11. 19.09.2018 tarihinde ŞUTSO Hesapları İnceleme Komisyonu, Eylül Ayı toplantısını yaptı. Hesapları İnceleme Komisyonu, ŞUTSO Yönetim Kurulu Toplantı Salonu'nda Komisyon Başkanı Mehmet Aslan başkanlığında, Başkan Yardımcısı Hamza Tavas, Üyeler; Bedir Süzer, Bekir Baysoy, Mali İşler Sorumlusu Vedat Tekatlı ile Mali İşler Birim Personeli Mehmet Baysoy’un katılımıyla 2018 yılı Temmuz ve Ağustos Ayları mizanlarının gelir gider tetkikleri ve hesaplarının incelenmesi gündemiyle olağan toplantısını gerçekleştirdi.
 12. 24.09.2018 tarihinde Akreditasyon sürecini geçiren Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ŞUTSO) Mali Politika Kıyaslama Toplantısı yapıldı. ŞUTSO Harran toplantı Salonu’nda ŞUTSO Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Hayırlı, Mali İşler Sorumlusu Vedat Tekatlı, Mali İşler Birim Personeli Mehmet Baysoy,  Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Mali İşler Birim Sorumlusu Cenk Yavaşcan’ın katılımıyla ŞUTSO ve Turgutlu TSO’nun Mali İşler Birimlerindeki politika kıyaslaması gerçekleştirildi.
 13. 27.09.2018 tarihinde Akreditasyon sürecini geçiren Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ŞUTSO) Akreditasyon İzleme Komitesi, Kıyaslama, Değerlendirme, İyi Uygulamalar ve Risk Tespiti, Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı, Meclis Üyeleri Mehmet Karademir, Mustafa Işık ile Yönetim ve İnovasyon Danışmanı Müjgan Çetin'in katılımıyla ŞUTSO Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
 14. 01.10.2018 tarihinde Akreditasyon sürecini geçiren Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ŞUTSO) Akreditasyon İzleme Komitesi, ŞUTSO Stratejik Plan Çalışmaları kapsamında toplantılara devam ediyor. Akreditasyon İzleme Komitesi, iç ve dış paydaşların katılımıyla düzenlenen çalıştayların ardından ŞUTSO'nun gelişme alanlarının tespiti ve stratejik amaç ve hedeflere yönelik olarak gerçekleştirilecek faaliyet ve projelere dair planlamalar için ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Kadir Kılıçoğlu, Mehmet Yetim, Yönetim Kurulu Üyeleri Cevahir Asuman Yazmacı, Selçuk Karakuş, Meclis Üyesi Mustafa Işık ile Genel Sekreter Vekili Nihal Dörtkardeş’in katılımıyla ŞUTSO Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda bir toplantı gerçekleştirdi.
 15. 01.10.2018 tarihinde 12. Meslek Grubu Komitesi Başkanı Nihat Fırathan başkanlığında toplandı. Toplantıda Zahireciler Borsası’nın durumu, Hububat ürün destekleri, tarımsal sulamada enerji indirimi hakkında görüşüldü. Akabinde Yönetim Kurulu Başkanımız ve Üyelerine ziyarette bulunuldu.
 16. 05.10.2018 tarihinde 8. Meslek Komitesi, Ekim ayı olağan meslek komite toplantısını Komite Başkan Yardımcısı Mehmet Paydaş başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda Sektör bileşenleri ile istişare edilmesi, Belediyelerin imar komisyonlarına görevlendirme yapılması ve üyelere ziyarette bulunulmasına karar verildi.
 17. 6-7.10.2018 tarihleri arasında 18. Meslek Komitesinde alınan karar ile ŞUTSO ve TOBB MEYBEM arasında yapılan protokol kapsamında üyelerimize yönelik Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (seviye 5) ve Danışmanı (seviye 4) sınavları Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Karakuş ve Ş.Müslüm Korkmaz’ın katılımıyla yapıldı.

 

IV- ODAMIZA YAPILAN ZİYARETLER

 

 1. 11.09.2018 tarihinde ABD Adana Konsolosluğundan Ekonomi ve Vatandaşlık İşleri Konsolosu Kara Babrowski ŞUTSO Yönetim Kurlu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 2. 12.09.2018 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkan Yardımcısı Uğur Büyükhatipoğlu ve beraberindeki heyet, programları kapsamında geldikleri Şanlıurfa’da, Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetimine de bir ziyaret gerçekleştirdi. Uğur Büyükhatipoğlu ve beraberindeki heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Yönetim Kurulu Üyesi Ş.Müslüm Korkmaz karşıladı. Gerçekleşen ziyarette, ilimizin mevcut ekonomik, ticari, sanayi potansiyeli ve yerel gündemin yanı sıra TSE'nin yeni hizmet bürosu ile ilgili detaylar konuşuldu.
 3. 13.09.2018 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve beraberlerindeki heyet, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. CHP heyetini, Yönetim Kurulu Başkanı Halil Peltek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Yetim ve Kadir Kılıçoğlu ile Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Karakuş karşıladı. Gerçekleşen ziyarette, ilimizin mevcut ekonomik, ticari ve sanayi potansiyeli ile yerel gündem konuşuldu.
 4. 13.09.2018 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) Adıyaman Milletvekili ve Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Dr. Salih Fırat ile AK PARTİ MKYK Üyesi Vildan Polat ve beraberlerindeki heyet, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetimi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi.
 5. 21.09.2018 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) Şanlıurfa Milletvekili Dr. Öğr. Üyesi Halil Özşavlı ve beraberindeki heyet, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret etti. Milletvekili Halil Özşavlı ve beraberindeki heyeti, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Peltek, Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Karakuş ve Mustafa Direkçi karşıladı. Gerçekleşen ziyarette, Ak Parti'nin Şanlıurfa çalışmaları, ŞUTSO'nun yürütüğü çalışmalar ve güncel konularda istişarede bulunuldu.
 6. 24.09.2018 tarihinde Türk Araştırma Geliştirme Brüksel Ofisi (TURBO) Direktörü Bülent Bilgiç ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi. TURBO Direktörü Bülent Bilgiç ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin'i, Başkan İ.Halil Peltek ile Yönetim Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı karşıladı. Gerçekleşen ziyarette, TURBO tarafından organize edilen 03 - 06 Kasım 2018 tarihleri arasında Belçika'nın Başkenti Brüksel'de gerçekleştirilecek olan Göbeklitepe teması üzerine kurulu yıllık büyük faaliyetinin detayları paylaşıldı.
 7. 25.09.2018 tarihinde Teknokent heyeti, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Şanlıurfa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Kasım Yenigün ile Genel Müdür Yardımcıları Ş.Müslüm Açıker ve Nihat Küçük'ten oluşan heyet, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Üyesi Ş.Müslüm Korkmaz’ın da hazır bulunduğu sohbet ortamında gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren ziyarette; Teknokent’in mevcut durumu, kentin sanayi, ticari ve ekonomik konuları, problemler, çözüm önerileri ve yerel gündem konuşuldu.
 8. 30.09.2018 tarihinde Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi'ne bir ziyaret gerçekleştirdi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyeti, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Direkçi ile ŞUTSO Meclis Başkanı Ahmet Altun karşıladı. Gerçekleşen ziyarette ilimizin mevcut durumu, sanayi, ticari ve ekonomik konuları, problemler, çözüm önerileri ve yerel gündem konuşuldu.
 9. 01.10.2018 tarihinde TMO Şube Müdürü Deniz Özoğul Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 10. 02.10.2018 tarihinde Ticaret ve Ekonomi Kulübü Kadın Kurulu Genel Başkanı Eda Çakmaklı ve beraberindeki heyet, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirerek Ekonomi ve Ticaret kulübü tarafından Kasım ayında yapılması planlanan Türkiye Ekonomi Zirvesi için davet de bulundu.
 11. 02.10.2018 tarihinde TKDK İl Koordinatörü Sadık Yetim, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 12. 05.10.2018 tarihinde ASKON ve MİSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.
 13. 05.10.2018 tarihinde Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla ve beraberindeki heyet, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

V-ODAMIZCA YAPILAN ZİYARETLER:

 

 1. 14.09.2018 tarihinde Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 13. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ile görüştü.​ Gerçekleşen görüşmede, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek’in yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Ali Kopuz, Salih Zeki Murzioğlu, Selçuk Öztürk ile TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz de bulundu.
 2. 03.10.2018 tarihinde ŞUTSO Başkanı İ.Halil Peltek, ev yemekleri lokantası açarak müşterilerinin beğenisine sunan Kadın Girişimci Filiz Palalı ile eşi Aziz Palalı’yı ziyaret ederek hem hayırlı olsun dileklerini hem de gösterdikleri girişimcilikten dolayı tebriklerini iletti.
 3.  05.10.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Zahireciler Borsası Başkanı Ferudun Turan’ı ziyaret ederek sektör sorunları ile ilgili istişarede bulundu. Ziyarette Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Karakuş da hazır bulundu.
 4. 05.10.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı HRÜ Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
 5. 08.10.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu'yu makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Şanlıurfa ve Adıyaman'ın mevcut ticari, sanayi ve ekonomik gelişmeleriyle yerel gündeme ilişkin istişarede bulunuldu. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyaret, Başkan Mustafa Uslu'nun Başkan İ.Halil Peltek'e günün anısına hediye vermesinin ardından sona erdi.

 

VI-DİĞER

 

 1. 14.09.2018 tarihinde ŞUTSO 8. Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mehmet Paydaş, ŞUTSO Meclis Üyesi Cemal Beyaz, Mimarlar Odası Başkanı Ferhat Karadağ, Mimarlar Odası Genel Sekreteri İbrahim Gürcü, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Göllü ile birlikte düzenledikleri basın açıklamasıyla belediyeleri; Planlı Alanlar Yönetmeliği’nin 57.maddesi ve Mimarlar Odası’nın Serbest Mimarlık Yönetmeliği gereği, güncel büro tescil belgesi istemeleri hususunda göreve davet etti.

 

 1. 12-16.09.2018 tarihleri arasında Şanlıurfalı kadın girişimcilere,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Temsilciliği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) destekleri ile organize edilen "Pazarlama, Markalaşma Eğitimi" verilerek eğitim programının Şanlıurfa bölümü tamamlandı.

 

 1. 14.09.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kadir Kılıçoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı  M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, Faiz Oranlarının 17-20 Faiz Paritesi ile Amerikan Doları’nın 5,00 TL’de sabitlenmesi önerisini içeren resmi yazı gönderdi.

 

 1. 15.09.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ.Halil Peltek, bir basın açıklaması yaparak Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Dicle EPSAŞ) tarafından Pazartesi günü Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yapılacak elektrik kesintisinin önüne geçmek için, çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak konuyu ilk günden bu yana takip ettiklerini belirten Peltek, "Çözüm arayışlarımız sürüyor" dedi.
 2. 24-30 .09.2018 tarihleri arasında Avrupa Birliği, iklim değişikliği ile mücadelenin önemine dikkat çekmek için 24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Türkiye'nin 20 ilinde çeşitli etkinlikler düzendi. Avrupa İklim Eylemi Haftası, ŞUTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Erol Yüncü’nün organizesiyle Harran Üniversitesi’nde Film Gösterimi ve Panel etkinlikleriyle kutlandı. Gerçekleştirilen etkinliğe, Harran Üniversitesi’nden akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği BUĞDAY isimli film gösterimi ile başlayan etkinlik, kokteyl ve panel ile devam etti. Panele konuşmacı olarak Tanfer Dinler, Dr. Tuğba Ağaçayak, Muhyettin Sirer, Doç. Dr. Güzel Yılmaz katıldı.
 3. 04.10.2018 tarihinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ.Halil Peltek, İmza Bilgi Teknolojileri Yazılım Şirketi ile protokol imzalayarak, Parmak İzi, Kartlı ve Yüz Tanıma Seçeneği ile Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) yazılımları için üyelere yönelik 01.10.2018 - 01.04.2019 arası geçerli % 40 indirim sağlanması anlaşması gerçekleştirdi.
 4. 05.10.2018 tarihinde ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen nefes kredisi için müracaatların başladığını bir basın açıklamasıyla duyurdu. Başkan İ.Halil Peltek, “TOBB’nin öncülüğünde uygulamaya giren nefes kredisi ile üyelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmayı hedefledik” dedi.
 5. 06-07-2018 tarihleri arasında Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Sınav Değerlendiricileri Cengiz Çelik ve Serdar Mızrak’ın koordinasyonunda, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Karakuş ve Ş.Müslüm Korkmaz’ın katılımıyla ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti için getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı’nı gerçekleştirdi.

 

2018 EYLÜL AYI BASIN YAYIN FAALİYETLERİ

 

YAPILAN İŞLEM

Eylül

BASILAN YAYIN SAYI SI

-

WEBDE YAYINLANAN DİJİTAL ÇALIŞMA SAYISI

1

BİRİMCE YAPILAN ANKET SAYISI

-

HAZIRLANAN BASIN DUYURUSU SAYISI

7

HAZIRLANAN BASIN BÜLTENİ SAYISI

6

HAZIRLANAN BASIN TOPLANTISI SAYISI

1

YEREL/ULUSAL BASINDA YER ALAN HABER SAYISI

7

SOSYAL MEDYA’DA YAYINLANAN HABER SAYISI

FACEBOOK TAKİPÇİ SAYISI

TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI

55

4399

424

ODAMIZ WEB SAYFASINDA YAYINLANAN HABER VE DUYURU SAYISI

65

 

ODAMIZ WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI

 

4420 (Yaklaşık)

ODA YETKİLİLERİNİN KATILMIŞ OLDUĞU CANLI YAYIN VE BAĞLANTILAR TV/RADYO SAYISI

-

BİRİMCE YAPILAN YAZIŞMA SAYISI

-

BİRİME HAVALE EDİLEN EVRAK SAYISI

5

 

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 18
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 360437
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES