Şanlıurfa / Urfa Haşhaş Kebabı


Haşhaş kebabı her ne kadar diğer kebap türleri kadar iyi bilinmiyor olsa da aslında oldukça leziz bir kebap türüdür. Bu kebap yapılırken bilinmesi gereken en önemli husus kullanacağınız etin kuzu etinin boşluk kısmından oluşması ve parça olarak alınan etin zırhla çekilerek kıyma haline getirilmesi gerektiğidir. Ancak böyle bir imkanınız bulunmuyorsa iri diş kıyma et almak da işinizi görecektir.

Haşhaş Kebabı Malzemeleri

  • 1,5 kilo kuzu eti
  • 10 tane yeşil soğan
  • 1 demet maydanoz
  • 1 limon
  • 2 tatlı kaşığı tuz

Haşhaş Kebabı Yapılışı

İlk olarak etlerinizi kıyma haline getirmeniz gerekmektedir. Ancak zırhla etinizi kıyma haline getirme olanağınız bulunmuyorsa etlerinizin iri dişler halinde olmasına dikkat etmelisiniz. Yeşil soğanı ve maydanozu yıkadıktan sonra incecik kıymalısınız. İncecik doğradığınız yeşilliklerin üzerine bir limonu da sıktıktan sonra sıkıp bir kenarda bekletmeniz gerekmektedir. Kıymanın içine tuzu ekleyip iyice yoğurun. Daha sonra yoğurduğunuz kebap harcından yumurta büyüklüğünde parçalar alıp bir kebap şişin den geçirmeniz gerekir. Elinizle kebap harcını şişe iyice yaydıktan sonra daha önce yaktığınız mangala koyun. Çevirerek her iki tarafının da kızarmasını sağlayabilirsiniz. Bir tarafı kızarmadan çevirmeye kalkarsanız kıyma dağılacaktır. Bu yüzden bir tarafı iyice kızardıktan sonra çevirin ve yanında yeşil soğan ve maydanoz ile servis edebilirsiniz. Yanında bulgur pilavı, közlenmiş biber, közlenmiş domates ve pul biber serpiştirilmiş kuru soğanla çok lezzetli bir tabak hazırlayabilirsiniz.

Şanlıurfa Culha Dokuması Şanlıurfa Ağzı Açık / Urfa Ağzı Açık Şanlıurfa Tepsi Kebabı / Urfa Tepsi Kebabı Şanlıurfa Ağzı Yumıh / Şanlıurfa Ağzı Yumuk Şanlıurfa Pendirli Helvası / Şanlıurfa Peynirli Helvası Şanlıurfa Bostanası / Bostana Urfa Keten Köyneği Fıstığı / Şanlıurfa Keten Köyneği Fıstığı Urfa Pendirli Kedeyif / Şanlıurfa Peynirli Kadayıf Urfa Sini Darahlığı/ Şanlıurfa Sini Taraklığı Siverek Tavası Urfa Aya Köftesi / Şanlıurfa Aya Köftesi Şanlıurfa Lolaz Dürmiği/Şanlıurfa Lolaz Dürümü Şanlıurfa Peyniri / Urfa Peyniri Suruç Narı Şanlıurfa / Urfa Çiğ Köfte Şanlıurfa /Urfa Yumurtalı Köfte Şanlıurfa / Urfa Ciğer Kebabı Şanlıurfa / Urfa Tırnaklı Ekmek Şanlıurfa / Urfa Açık Ekmek Şanlıurfa / Urfa Keme Boranisi Şanlıurfa Miftahi Tas Kebabı/ Urfa Miftahi Tas Kebabı Şanlıurfa / Urfa Kıymalı Ekmeği ( Lahmacun) Karaköprü Tat Karpuzu Şanlıurfa / Urfa Şıllık Tatlısı Şanlıurfa / Urfa Zerde Şanlıurfa / Urfa Tiridi Şanlıurfa / Urfa Üzlemeli Pilav Şanlıurfa / Urfa Su Kabağı Yemeği Şanlıurfa / Urfa Pencer (Pazı) Boranısı Şanlıurfa / Urfa Patlıcanlı Kebap Şanlıurfa Sac Kavurma (Urfa Sac Kavurma ) Şanlıurfa / Urfa Külünçe Karaköprü Narı Şanlıurfa / Urfa İsot Çömleği Şanlıurfa / Urfa Soğan Kebabı Şanlıurfa / Urfa Frenk Çömleği Şanlıurfa / Urfa Meyan Şerbeti Şanlıurfa / Urfa Lebeni Şanlıurfa / Urfa Kıymalı Sögürme Şanlıurfa / Urfa Kazan Kebabı Şanlıurfa / Urfa İçli Köftesi Şanlıurfa / Urfa Haşhaş Kebabı Şanlıurfa / Urfa Eşkili Şanlıurfa / Urfa Biberi (İsot) Birecik Patlıcanı Halfeti Karagül / Halfeti Siyah Gül Şanlıurfa / Urfa Sadeyağı (Urfa Yağı)
Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası
Paşabağı Mahallesi Adalet Caddesi no: 9 ( Şanlıurfa Valiliği Arkası) Şanlıurfa/ TÜRKİYE
Online Ziyaretçi Sayısı: 25
2023 Toplam Ziyaretçi Sayısı: 294903
Geçmiş Yıl Ziyaretçi Raporları
Copyright © 2014-2023 Şutso Bilgi İşlem, Uygulama BES